Yeni Bir Kanser İlacı Keşfedildi!!

Bilim insanları, kansere yol açan genetik mutasyonun neden olduğu tümörleri küçültülmesini sağlayabilecek deneysel bir ilaç üzerinde çalışıyorlar. Bu ilaç, kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılarak çoğalmasının önüne geçebilir.

Kaliforniya merkezli biyofarmatik şirket Amgen’de çalışan Jude Canon, yaptığı açıklamalarda KRAS genine sahip hastaların etkili tedavi yöntemlerine karşı bile çaresiz olabildiklerini söyledi. Jude, “KRAS mutasyonu geçiren tümörlere sahip hastalar, etkili tedavi yöntemlerine karşı çaresiz kalıyorlar. İyileşmeleri daha zor bir hâl alıyor ve hastalıklarının gelecek durumlarını tahmin etmek daha da zorlaşıyor” açıklamasını yaptı.

Keşfedilen bu ilacın testlerinde, on adet fareden sonra dört adet insan kullanıldı. Yüksek dozda ilaç alan farelerin on tanesi de kanserli hücrelerinden arındı. Konu insanlara geldiğinde ise, akciğer kanseri olan dört insan teste tabii tutuldu. Bu hastalardan 180 miligram ilaç alan birinin tümöründe yüzde 34 küçülme gözlendi. 360 miligram doz alan diğer hastanın ise tümörü yüzde 67 oranında küçüldü. 180 miligram doz ilaç alan diğer iki hastanın hücrelerinde ise ne küçülme, ne de büyüme olmadı.

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş

Avatar
Ahmet Sait Savaşan Tüm yazıları