Türkiye’yi kınayan ülkeler hangileri?

Barış Pınarı Harekatı sonrası Türkiye’yi kınayan ülkeler hangileri? Barış Pınarı Harekatı ile Suriye’de teröristlerden arındırılmış güvenli bölge kurmayı hedefleyen ve mültecilerin ülkelerine dönmesini sağlamayı amaçlayan Türkiye’ye birçok ülkeden tepki geldi. Türkiye’yi kınayan ülkeler hangileri? Erdoğan bu ülkelere net bir mesaj verdi. Erdoğan, Suudi Arabistan’ın önce Yemen’in hesabını vermesi gerektiğini söyledi. Mısır’a da tepkisini dile getiren Cumhurbaşkanı, Sisi’ye “Hele Mısır, sen hiç konuşamazsın. Sen ülkende demokrasi katili olan birisin.” diye seslendi.

MISIR

Türkiye, Fırat’ın doğusundaki terör koridorunu yok etmek için Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı. Mısır, Türkiye’nin operasyonundan rahatsız olarak Arap Birliği’ni acil toplantıya çağırdı. Mısır Dışişleri’nin açıklamasında harekat, ‘kardeş bir Arap devletinin egemenliğine karşı kabul edilemez bir saldırı’ olarak nitelendi. Mısır’ın, Suriye’nin üyeliğini iç savaşın başlarında askıya alan Arap Birliği’ni acil toplantıya çağırması da dikkat çekti.

AB KONSEYİ’NDEN AÇIKLAMA.

28 üye ülke adına yazılı açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Suriye’de kalıcı çözümün askeri yollarla sağlanamayacağını belirtti. “Türkiye, AB’nin kilit ortağı ve Suriye krizinde ve bölgede önemli bir aktördür. AB, Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapmadaki önemli rolü dolayısıyla Türkiye’yi takdir etmektedir. Türkiye’nin güvenlik endişeleri, uluslararası hukuka uygun biçimde siyasi ve diplomatik yollardan çözülmelidir, askeri yoldan değil. AB, tüm taraflara Suriye’de sivilleri korunması ve insani yardımın ulaştırılması konusundaki uyarısını yinelemektedir.” Mogherini, AB’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu vurguladı.

FRANSA VE İNGİLTERE’DEN ÇAĞRI

Fransa’nın Avrupa Birliği Bakanı Amelie de Montchalin, İngiltere ile birlikte Türkiye’nin Suriye harekatının görüşülmesi için BM Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağıracaklarını duyurdu. Montchalin, Almanya ile birlikte üç ülkenin Türkiye’yi güçlü bir şekilde kınayacakları ortak bir açıklama yayınlayacağını, AB’nin ise böyle bir metin üzerinde henüz anlaşmadığını söyledi.

TRUMP’TAN YENİ AÇIKLAMA.

ABD Başkanı Donald Trum, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin uzun süredir “Kürtlere” saldırmayı planladığını savunarak, “Onlar (Türkiye ve YPG/PKK) uzun yıllardır kavgalılar. Bizim saldırı alanının yakınında askerimiz ya da askeri varlığımız yok.” dedi. Kendisinin sonu gelmeyen savaşları bitirmeye çalıştığını ifade eden Trump, açıklamaında şu ifadelere yer verdi:

“Her iki tarafla da konuşuyoruz. Bazıları bizden, bu bölgeye (Suriye’nin kuzeyi) on binlerce asker göndermemizi ve savaşı baştan başlatmamızı istiyor. Türkiye, bir NATO üyesi. Bazıları ise bize ‘dışarıda kalın, bizim (ABD’nin) finansal yardımımızla bile olsa Kürtlerin kendi savaşını vermelerine müsaade edin’ diyorlar. Türkiye’ye oyunu kurallarına göre oynamazlarsa, onları ekonomik olarak ve yaptırımlarla sert bir şekilde vuracağımı söyledim.” Trump, Suriye’nin kuzeyindeki durumu da yakından izlediğini belirtti.

FİLİSTİN DE TÜRKİYE’Yİ KINADI

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki YPG’li teröristlere düzenlediği operasyona karşı çıkanlardan biri de Arap Birliği oldu. Harekat başlamadan önce açıklama yapan Arap Birliği, Türkiye’nin bu operasyonuna karşı çıktıklarını açıkladı. Birlik Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye topraklarından çıkması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin başlattığı harekatı Arap Birliği’nin kınamasının yanında, Arap Birliği ülkeleri de kınadı. Türkiye’nin kendisine terör tehdidini ortadan kaldırmak için başlattığı operasyonu kınayanlar Arap Birliği ülkeleri arasında Filistin’in de olması dikkat çekti.

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş

Avatar
Melih Gümüş Tüm yazıları